Přeskočit na obsah ↓

Otázky a odpovědi

Nejčastější dotazy k ortodontické léčbě

  1. Kdy mohu dostat pevná rovnátka?
  2. Nejsem na pevná rovnátka starý(á)?
  3. Jak dlouho trvá léčba?
  4. Bude mě to bolet?
  5. Omezí mě pevné rovnátko v běžném životě?
  6. Mohu dostat nenápadná rovnátka?
  7. Kazí se zuby pod rovnátky?
  8. Kolik stojí ortodontická léčba?
  9. Co se bude dít po sejmutí pevného rovnátka?
Kdy mohu dostat pevná rovnátka?
Pevná rovnátka je možné nasadit po prořezání stálých zubů – obvykle kolem věku 12 let. U některých závažnějších ortodontických vad je možné léčit již ve smíšeném chrupu, kdy nejsou prořezané třenové zuby a stálé řezáky. Přesnou dobu vhodnou k počátku léčby určí ortodontista.
Nejsem na pevná rovnátka starý(á)?
Horní věková hranice není v současné době přesně dána. Léčbu pevnými rovnátky mohou s úspěchem absolvovat pacienti jakéhokoli věku. Omezením není přesný věk, ale zdraví zubů a dásní.
zuby
Jak dlouho trvá léčba?
Léčba pevným rovnátkem trvá průměrně 2 roky. Minimálně stejnou dobu se musí dosažený výsledek udržovat snímatelným rovnátkem nebo tzv. retainerem. Retainer je tenký drátek nalepený na vnitřní straně dolních předních zubů, pomáhá udržet vyrovnané zuby.
Bude mě to bolet?
Přibližně týden po nasazení pevného rovnátka je obvyklá přecitlivělost až mírná bolestivost zubů, především při kousání tvrdšího jídla. Největší obtíže uvádějí pacienti večer po nasazení pevného rovnátka nebo další den ráno. Již od třetího dne potíže ustupují a koncem prvního týdne se vše vrací k normálu.
Omezí mě pevné rovnátko v běžném životě?
Během prvních dnů je potřeba upravit konzistenci jídla a dodržovat doporučení ortodontisty. První týden může být zhoršená výslovnost. Drtivá většina pacientů si po prvním týdnu na rovnátko zvykne a nijak je neruší v běžném denním životě, při koncentraci ve škole či v práci ani ve sportu. Hraní na dechové hudební nástroje je nutno s ortodontistou konzultovat.
nenápadná rovnátka
Mohu dostat nenápadná rovnátka?
Existují druhy zámků, které jsou v ústech méně nápadné (například miniaturní verze zámků kovových, zámky safírové či keramické – viz obrázek). Další možností jsou rovnátka nasazená ze z vnitřní strany zubů, nebo je možné využít léčbu foliemi (viz léčebné metody).

ecligner Pro některé pacienty je pak ortodontická léčba příjemnější a snáze si na rovnátko zvykají. Tyto zámky mají odlišné vlastnosti než standardní kovové zámky a nedají se použít pro každou vadu. Jejich vhodnost posoudí ortodontista.
Kazí se zuby pod rovnátky?
Tento mýtus je nutné jednoznačně vyvrátit. Jednotlivé součásti pevného rovnátka se připevňují na zuby speciálními materiály, které uvolňují fluoridy. Takže pod rovnátkem se zuby nekazí. Mohou se však kazit kolem součástí rovnátka, pokud pacient nedodrží zásady ústní hygieny.
Kolik stojí ortodontická léčba?
Úvodní ortodontické vyšetření, stanovení diagnózy a předběžná konzultace stojí 380,– Kč. Další cena rovnátka se odvíjí dle typu vady, náročnosti a délky léčby a v neposlední řadě na kvalitě a množství použitého ortodontického materiálu. Cena kovových pevných rovnátek do jedné čelisti je 6100,- Kč.
Co se bude dít po sejmutí pevného rovnátka?
Po sejmutí pevného rovnátka je nezbytné držet dosažené postavení zubů a zubních oblouků, aby se vada nevracela. Tuto část léčby pacienti často podcení.

Ještě v den sejmutí pevného rovnátka dostane pacient snímací rovnátko do horní čelisti a do dolní čelisti se nalepí z vnitřní strany tenký drátek tzv. fixní retainer. Další možností je použít průhlednou folii tzv. foliový retainer, který v ústech není vidět a nenarušuje výslovnost.

Všechny tři uvedené způsoby lze kombinovat a zajistit tak maximální stabilitu výsledku.
Snímací rovnátko v ústechSnímací rovnátko v ústech
Fixní retainer v dolní čelistiFixní retainer v dolní čelisti
Foliový retainerFoliový retainer
Foliový retainer v horní čelistiFoliový retainer v horní čelisti